Родопите са магнетична планина. Привличат те без дори да разбереш как. Иска ти се да останеш. Да живееш тук и никога да не си тръгваш. Но всяко решение си има цена. Романтичната представа е едно, а често реалността те изправя пред съвсем неподозирани предизвикателства. Днес ще разкажем за част от тях – през какво преминахме за да имаме днес дом в Родопите.

Старите каменни къщи – изгреждат като извадени от картичка. Иска ти се точно такава. Е, няма проблем, стари каменни къщи в Родопите се продават, но трябва да си подготвен за следното:

ПЪРВО – преди да купите стара къща, имайте до себе си ДОВЕРЕН АДВОКАТ или НОТАРИУС. Много често това са къщи, които имат камара наследници и всички те трябва да са дали съгласието си за продажбата. Един от най-важните документи, които трябва да проверите е удостоверението за търпимост и уредени регулационни права. Последните, доста често не са уредени и това може да ви коства допълнителни средста за закупуване на съседни земи и уреждането им. Ние тук имахме страхотен късмет. Хората, които прадаваха къщата бяха подготвили всичко под конец и юриста с който работхме в Чепеларе си свърши отлично работата. Но въпреки всичко, всеки документ проверихме и с наш близък нотариус. Не пропускайте тази стъпка. Може да ви коства твърде много в бъдеще.

Голяма част от старите каменни къщи са със статут на селскостопански сгради. Това не бива да ви притеснява – сигурно така или иначе ще ви се наложи да й правите реконструкция за да я укрепите, но трябва да имате предвид, че в този процес ще ви се наложи да промените и предназначението й.

ВТОРИ съвет – не си мислете, че можете с просто око да установите има ли близко свлачище или не и не забравяйте – тук повечето къщи са на баир, а основите им не са особено дълбоки. Преди да купите, посъветвайте се с ОПИТЕН ГЕОЛОГ задължително от региона. Геоложкото становище не е евтина услуга, но повярвайте – без нея покупката ви може да се окаже твърде скъпа.

Майка ми е архитект и беше един от първите хора, които извикахме да види новите ни придобивки. Спомням си, че първите й думи бяха: „Нали не сте ги купили?“. Напротив, бяхме ги купили и искахме да започнем проектирането. В този момент в очите й се четеше ужас, който беше напълно непонятен за нас, но няколко месеца по-късно напълно ни се изясни. В голяма част от случаите, къщите са с разрушен покрив и това е разрушило почти напълно вътрешната конструкция. Каменният зид стои достолепно и сякаш непоклатимо, но отвътре гредореда е напълно заминал. В Родопите често ще чуете приказката – тази къща е изкарала 100 години, ще изкара още 100. ГРЕШКА. Ще изкара, докато не свалите покрива – тогава стените започват да падат като домино. Та ТРЕТИ много важен съвет – необходими са ви ДОБРИ И ТЪРПЕЛИВИ АРХИТЕКТ И КОСТРУКТОР. Тези къщи могат реално да се заснемат едва след като разкриете покрива, изкопете всички отпадъци оставени от гледаните в приземния етаж животни – тук говорим за огромни количества тор, които напълно замаскират реалната дълбочина на основите и твърдостта на почвата, върху която е построена къщата. Едва тогава, можете да започнете да проектирате. Бъдете готови, че в процеса на заздравяване на основите и въстановяване на зидовете ще възникнат много непредвидени фактори и първоначалните ви проекти ще претърпят промени. Ние имаме над 30 идейни проект за къщата докато стигнем до такъв, който да отговаря на истината и да бъде реално изпълним. Имало е дни, в които съм притичвала по 4-5 пъти на ден до майка ми за да променим отново и отново проекта. Не всеки архитект ще е склонен на това. И не се лъжете от това, че няма да строите нова къща, а само ще укрепвате конструкцията на стара – рекунострукцията на една къща минава през същото проектиране, одобрение и разрешения за строеж, както и строежа на нова къща, дори често е по-трудно. Така, че проектанския екип е от огромно значение – те могат да направят живота ви лесен или невъзможно труден – избирайте внимателно!

СТАРА КЪЩА НЕ СЕ ВЪСТАНОВЯВА ОТ РАЗСТОЯНИЕ! Не си мислете, че вие ще си стоите в къщи, а някой друг ще ви построи къща. Такова животно няма! Тръгнете ли да строите трябва да сте там всеки ден, неотлъчно! Добре е също така поне единият от вас, да разбира какво се случва – тоест да има представа, какво правят майсторите! Най-любимият лаф на майстора е :“Няма проблем, така трябва да си е!“. Добре е да можете да виждате кога това граничи с пълното безумие. За времето на строежа живяхме под наем, живяхме на каравана, понякога живяхме без кухня и седмици наред карахме на сандвичи и консерви, а последните няколко седмици от завършването на къщата живяхме без вода, без баня и в жесток студ. Крепеше ни само мисълта, че ако издържим, за Коледа ще може да влезем в дома си и най-накрая да се зарадваме на положените огромни усилия! ЧЕТВЪРТИ важен съвет – трябва да сте готови на СЕРИОЗНИ ЖЕРТВИ свързани с личните ви удобства, освен разбира се ако не разполагате със средства да си позволите да наемете къща с всички удобства, докато строите вашата.

ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА СТАРА КЪЩА ВОДИ ДО ХРОНИЧНО БЕЗСЪНИЕ. Ние се справихме със задачата да имаме дом в Родопите за 10 месеца – от старта на реконструкцията до момента, в който си събухме обувките и влязохме в къщи. Бяхме твърдо решени, че няма да влачим строежа с години и ще съберем сили поне етажа, на който ще живеем да се случи за максимум една година. И тогава се простихме със съня. Първо – всеки ден трябва да се вземат десетки решения и хем си ужасно изморен, хем не можеш да заспиш защото вече правиш план за следващия ден. Второ – шансът да намериш бригада, която да ти издаде къщата до ключ граничи с нула. Ние наехме бригада за да свали покрива, да разчисти зидовете и да вдигне основната конструкция. Някъде на този етап, установихме, че предпочитаме да се разделим с тях за останалите строителни дейност. Тогава на помощ ни дойдоха бай Иван и бай Жеко от Чепеларе, моят баща и Иван стана бригадир на тази малка, но сговорна дружина. Моят Иван до този момент къщи не беще строил, но имаше до себе си много важен консултант – брат му Веско, който е строител от години и с който се провеждаха многочасови разговори, в които се обсъждаха всички детайли. ПЕТИ важен съвет – трябва да се научите да разбирате от строителството на собствената си къща и да знаете точно какво правите, какво да изисквате и какъв резултат ще постигнете.

СТРОЕЖЪТ НА КЪЩА В РОДОПИТЕ Е ЛОГИСТИЧНО СЛОЖЕН. Достатъчно е да кажа, че къщата ни се намира на черен път, по който не може да мине тир или камион. Тоест пренасянето на всичко, доста често тук се случва на ръка. ШЕСТИ съвет – пригответе се да носите, да мъкнете, да мислите, да складирате, да прескачате, пак да носите и да преподреждате. Пригответе се да организирате и да мислите постоянно!

СТАРАТА КАМЕННА КЪЩА Е ЕНЕРГИЙНО НЕ-ЕФЕКТИВНА. Това е и най-големият проблем – как да имате топла къща в Родопите. Тук бяха вложени може би най-сериозни усилия – мисловни, физически и финансови. Иван е обещал да напише отделен пост по този въпрос, защото той сам по себе си е доста обширен, но това което аз ще кажа тук е – СЕДМИ съвет – не пестете от материалите за изолация. Купувайте само най-високия клас вата, стиропор, фибран, дограма. Повярвайте – това ще се окаже от най-голямо значение, когато започнете да живеете в къщата!

ВСЕКИ ДЕТАЙЛ Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ. С Иван сме прекарали безкрайни часове в обсъждане на всеки детайл от къщата. Само за да определим точния цвят на дървените греди, сачака и ламперията на тавана съм стояла с часове в представителството на Тикурила, а след това пред видеа в интернет за разучаване на техники за постигане на различни ефекти, а после в мазето с различни дъсчици в ръка за изработка на мостри. Всяка греда и дъска в къщата са ни минали през ръцете – ние лично сме ги боядисвали, притривали, оглеждали и поставяли на мястото им. За стиловете на мазилката по подобен начин са пробвани различни техники, правени са и обсъждани мостри. И така за всяко нещо – от най-малкото до най-голямото, решенията са взимани внимателно, винаги с ясното съзнание какво точно искаме да постигнем. Нито веднъж не оставихме крайния резултат на произвола на съдбата или в чужди ръце. Затова днес обичаме домът си, защото той е точно такъв какъвто го мечтахме. Така, че за финал – ОСМИ съвет – за да построите дом с някого трябва да сте готови да прекарвате месеци наред дните си заедно, ден след ден, рамо до рамо дори за най-малките детайли! Това изпитание не е за пренебрегване – в него ние за пореден път разбрахме, че всеки от нас е имал късмета да се влюби в най-добрия си приятел, в най-близкия си човек!